На листі огірків зявляються жовті цятки

2024 0 Comments

Чого жовтіє листя огірків? 7 проблем і їх рішення

Огірки для українського городника — майже, як картопля, обов’язкова рослина для вирощування. І, як і бульба, вони завдають, буває, немало клопоту. Цього року садила огірки тричі. Не тому, що я така ненажерлива. Просто висаджені розсадою змерзли під час тривалого похолодання в кінці весни, а посіяні всередині травня через ту саму погоду згнили ще в землі. І от коли мої треті за сезон «амурчики» (сорт такий огірків) рванули було зростати вгору — до сонця і шпалери, їх листя почало жовтіти. І я така, гадаючи, чого не вистачає моїм огіркам, думаю, а воно того варте? Ну скільки нам треба тих огірків? А в сезон вони ж коштують, порівняно з тим клопотом, який мені цього року вже принесли, копійки. Потім згадую отой неперевершений смак зірваного з рослини огірочка, і вирішую — варто! То ж якщо листя ваших огірків теж почало жовтіти — рятуйте! В цій статті розкажу як.

Чого жовтіє листя огірків? 7 проблем і їх рішення

1. Недостатній або надмірний полив

Листя огірків жовтіє, як від надмірного, так і від недостатнього поливу. Будь-які поради, щодо того, скільки літрів води і як часто виливати під рослини, на мою думку, безглузді. У кожного з нас свої особливості грунту і погодніх умов, тому якась конкретика тут зайва. Своїм огіркам я зробила крапельний полив з пластикових пляшок, бо приїзджаю на дачу тільки на вихідні.

Збирати врожай огірків треба, в гіршому випадку, через день, тоді вони ростуть щедро — маленькі, хрумкі і красиві. У мене ж — завжди переростають, якщо сусідка по дачі забуде вибрати.

Визначаю, чи пора поливати огірки, просто. Занурюю палець поблизу коріння рослини в грунт. Якщо на рівні 2-3 см відчувається, що земля суха, треба поливати. Полив — в радіусі 15-20 см від стебла рослини, але пару сантиметрів біля кореневої шийки дуже бажано залишити землю сухою. Такий прийом захистить огірки від грибних хвороб. Скільки лити води? Земля має промочитися приблизно на рівні 20 см вглиб. Вода тепла (набрали з криниці чи скважини і нехай постоїть на сонці години дві). Струмінь води бажано робити слабеньким, я поливаю лійкою, з якої знімаю насадку. Дуже сильний струмінь розмиває корені огірків, що розташовані у верхньому шарі грунту.

Поливати огірки в сонячні спекотні дні можна тільки зранку або ввечері!

Коли я приїзджаю на дачу в суботу, перевіряю грунт на грядці з огірками, а земля волога, я їх не поливаю, але поповнюю запас води в пляшках. Бо надмірна зволоженість — це такий само крок до жовтих листків, як і дефіцит вологи. А ще — до грибних захворювань.

Може, хтось не повірить, але мульча (в мене перепрівша тирса) і двохлітровий запас води в пластиковий пляшці, що встановлена біля кожної рослини, цілком задовольняє потреби моїх огірочків у волозі 5-6 днів, навіть якщо не було жодного дощу. Тобто свої огірки в спеку я поливаю рясно, наприклад, в неділю ввечері, заливаю воду в пластикові пляшки (два літри на рослину) і наступного разу поливаю їх в наступну суботу зранку. Ще один нюанс — висока грядка, де ростуть мої огірки, розташована біля паркану, який захищає огірки від сонця приблизно з п’ятої години вечора.

Мої огірочки 15 вересня 2018 року. Так, переросли, але свіжі, запашні і… свої! Гібрид “Роднічок”, посіяні на початку червня.

2. Дефіцит азоту

Коли огірки почали інтенсивно зростати, корисно їх підживити багатим на азот добривом. Якщо в грунті не вистачатиме азоту для повноцінного росту огірків, їх листя однозначно почне жовтіти. Які добрива можна використати? Або мінеральні, або органічні. Мінеральні добрива для своїх овочів я не використовую. Про органічне підживлення огірків читайте в статті 5 органічних підкормок при вирощуванні огірків.

Цього року, як і минулого, я буду використовувати для підживлення огірків тільки добриво з бур’янів і попіл. Настій з бур’янів — азотне добриво, розчин попелу — необхідний огіркам в період цвітіння і формування зав’язі калій і фосфор. Бо, якщо листя огірків жовтіє, це може бути і дефіцит калію в живленні огірків.

Як часто підживлюю свої огірки? Та як виходить. Приблизно раз на два тижні. При цьому до першого знятого огірочка — тільки зелене добриво, після — чергую добриво з бур’янів і попіл.

3. Хвороби огірків

Борошниста роса — справжня і несправжня

Найчастіше огірки можуть страждати від борошнистої роси і несправжньої борошнистої роси. Є і ніші хвороби огірків, але, в першу чергу, листя огірків жовтіє саме через несправжню борошнисту росу. Спочатку жовті плями з’являються на нижніх старих листках, потім вони ростуть і зливаються, листок стає коричневим і відпадає. Несправжня борошниста роса атакує, коли прохолодно і волого.

Борошниста ж роса проявляється на огірках трохи інакше. На їхніх листках і стеблах з’являються борошнисті плями білого чи сірувато-білого кольору. Збудники борошнистої роси, на відміну від збудників несправжньої борошнистої роси, найбільш активні в «тропічних умовах» — жарко, але підвищена вологість. Обидві хвороби приводять до росту чахлих листків, нормальне ж листя передчасно опадає.

Профілактика — найкращий спосіб боротьби з грибними хворобами як огірків, так і інших культур. Поливаємо огірки тільки під корінь, вода, що потрапляє на листки, підвищує вологість. Огірки повинні рости на пристойній відстані один від одного, щоб кожній рослині була забезпечена хороша циркуляція повітря. Якщо хвороба тільки почалася — ви помітили один-два уражених листки — обірвіть їх і спаліть, можливо, вам вдасться її трохи стримати.

Якщо хвороба зайшла далеко, доведеться використовувати фунгіциди. Вибрати є з чого: «Оксихом», «Ордан», «Скор», «Топаз», «Прогноз», «Бордоська рідина» і інші. Використовувати згідно інструкції.

Багато городників використовують біопрепарати, наприклад, «Фітоспорин» для профілактики грибних захворювань огірків. Але оприскувати рослини треба ще до появи захворювання, тричі. Я ніколи цього не роблю. На мою думку, найкраща профілактика — правильна агротехніка. Одним з ключових моментів є (стверджую, спираючись на свій досвід) вирощування огірків вертикально (на шпалері), а не горизонтально — на землі.

Антракноз

Антракноз — ще одна поширена хвороба огірків, яка приводить до появи коричневих некротичних плям на листках, стеблах і плодах. З часом вони перетворюються на дірки. Всі пошкоджені частини рослини треба видалити і оприскати огірки 1% розчином бордоської рідини. Повторювати процедуру треба кожні три дні, поки ознаки хвороби не припинять проявлятися на рослинах.

Вертицильозне в’янення огірків

Вертицильозне в’янення вражає багато рослин, в тому числі і огірки. На жаль, лікувати це захворювання — даремне заняття. Страждає капілярна система рослини, в результаті чого вода перестає нормально транспортувати по всіх її частинах. Жовтіють і в’януть листки, а на стеблах (вздовж) легко помітити світло-коричневі смужки. Якщо стебло розрізіти біля вузла, можна побачити смужки і всередині. Впевнені в діагнозі? Треба одразу видалити і знищити всі заражені рослини, щоб попередити розповсюдження грибка на інші рослини.

Ознаки вертицильозного в’янення

5. Шкідники огірків

Попелиці — головний ворог огірків відкритого грунту серед комах-шкідників. Павутинний кліщ і білокрилка нападають на тепличні огірки. Контролювати появу шкідників важливо, адже вони, як правило, не тільки самі шкодять рослинам, а й стають причиною появи різних хвороб, що чіпляються до ослаблених шкідниками рослини з подвоєнною силою.

Про тлю і методи боротьби з нею читайте в моїй статті Попелиці, або тлі — методи профілактики і боротьби. Щодо павутинного кліща, то треба частенько заглядати на внутрішній бік листків огірків, там кліщ засідає найчастіше. Листки огірка при цьому в’януть, скручуються, на них з’являються жовті крапки чи плями. Ну і, звичайно, на рослині помітні тонесенькі павутинки. Для боротьби з павутинним кліщем використовують акарициди, білокрилкою — інсектициди.

Є такі перпарати, як, наприклад, «Фітоферм», які працюють і як акарицид (проти кліщів), і як інсектицид (проти комах). Багато городників жаліється, що цей препарат не є дуже ефективним саме проти кліщів, бо вони швидко звикають до нього. Але, якщо мова йде про обробку рослин, що вже плодоносять, то він незамінний. По-перше, не отруює оточуюче середовище, по-друге, огірки можна їсти вже через три дні після використання препарату.

6. Несприятливі погодні умови

Холод для огірків — серйозний виклик, який вони не завжди в змозі прийняти. Але при цьому завжди реагують однаково — спочатку жовтіє листя. Якщо холодні літні дні розтягнулися на тижні, то скоріше за все огірки у відкритому грунті загинуть, як це сталося з моїми цього року. Ну, звичайно, якось можна їх рятувати, накривати відрами чи банками, поки вони ще маленькі, але я — «дачник вихідного дня», мої огірки стійко витримують чи не витримують погодні умови самостійно. (Я так розумію, що мої треті за сезон огірочки почали жовтіти саме через похолодання. Якщо не розпогодиться в найближчі дні, бути мені без своїх огірків цього року!)

Сонце і спека — також можуть спровокувати пожовтіння листків огірків, особливо в теплиці. В сонячну погоду оптимальна температура в теплиці для огірків (як пише «книжка») +23…+25 градусів. Тобто якщо на вулиці +35, а ви забудете відкрити двері чи віконце в теплицю, то не дивуйтеся, що листя огірків пожовкло. В таку спеку, до речі, розумні городники теплицю не тільки провітрюють, а й притіняють.

Сонце може зашкодити огіркам і в тому випадку, якщо ви поливаєте їх по листу в спеку. Краплі води на листках під дією сонячних променів буквально закипають і пропалюють тканину рослини. В результаті листки жовтіють. Такий само ефект можна чекати і після дощика, який раптово проллється в спеку з хмарки, що зовсім ненадовго затулила сонце.

7. Природне старіння рослини

Якщо нижні листки огірків почали жовтіти ближче до кінця сезону, можливо, вони просто відмирають, бо вже достатньо старі. Старіти огірки починають саме з нижніх листків, бо вони ж перші і виросли. Єдиний варіант — відірвати жовті листочки, щоб вони не почали гнити прямо на рослині.

Крім того, нижні листки огірків можуть жовтіти від того, що їм не вистачає сонця — рослини висаджені занадто близько одна до одної, листова маса одного огірка притіняє листки іншого.

Мої огірки на високій грядці 15 вересня. Листя жовте, але при цьому вони родять огірочки!

Післямова

Сподіваюся, моя стаття принесе вам, читачі, практичну користь. При цьому зазначу, що я вирощую огірки не на продаж і навіть не для консервації, а щоб їсти свіженкі влітку. Хоча завжди і для соління своїх огірків мені вистачає. І я принципово не обробляю їх ніякими хімічними засобами захисту і не використовую мінеральні добрива. Чи хворіють мої огірки? Так, буває. Але не критично. Особливо жовтіти листя починає під кінець сезону. Але, незважаючи на це, ми їмо свої огірочки, посіяні на початку червня, до кінця жовтня.

Красивих і смачних вам огірочків!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Жовті плями на листі огірків: що робити і чим лікувати

Огірки можна знайти на дачній ділянці практично у будь-якого городника. Досить складно знайти людину, якій би не подобалися свіжі огірочки. Під час вирощування цього овоча, деякі стикаються з тим, що з’являються жовті плями на листі огірків. Тому перед вирощуванням рекомендується дізнатися, як вилікувати у огірків жовті плями.

Чому у огірків змінюється колір листків

Перед лікуванням пожовтіння слід розібратися чому на листках огірків з’являються жовті плями. Існує кілька найбільш поширених причин появи цієї проблеми.

Дефіцит поживних елементів

Основна причина зміни кольору листків – нестача магнію або калію. Через це на рослині починають з’являтися руді і сухі плями. При цьому, спочатку вражається лише край листків, а інша їх частина починає жовтіти тільки через кілька днів.

При серйозної нестачі магнію, спочатку уражаються листові пластини між жилками. Першими змінюють своє забарвлення нижні листочки і тільки після цього плямами покриваються нижнє листя огірків.

Якщо проблема виникла через дефіцит поживних елементів, то слід скористатися лікувальним цибульним настоєм. Для його приготування 100 г лушпиння додається в 10 л води. Потім все це ретельно перемішується і кип’ятиться близько 20 хвилин. Коли приготовлена суміш повністю охолоне, можна почати лікування огірочків. Кожен кущ обробляють літром приготованого настою.

пероноспороз

Плями на листках огірків в теплиці і на вулиці можуть з’явитися через борошнистої роси. Щоб дізнатися, що рослина пожовтіло саме від пероноспорозу, слід вивчити його основні симптоми. При виникненні цієї хвороби першої страждає тільки нижня частина кущів. На ній з’являється слабкий наліт сірого кольору з легким фіолетовим відтінком. Через кілька днів після появи хвороби плямистість починає поширюватися на весь кущ.

Листки поступово сохнуть і з часом через це рослина може повністю загинути.

Найчастіше плями на листі огірка через борошнистої роси з’являються при вирощуванні в умовах підвищеної вологості. Тому, перш ніж лікувати на листках огірків жовті плями, слід знизити рівень вологості.

Щоб убезпечити огірочки від появи пероноспорозу необхідно:

  • поливати кущі підігрітою і відстояною водою;
  • своєчасно збирати дозрілий урожай;
  • стежити за сівозміною.

При появі перших ознак хвороби треба негайно перестати поливати рослини і обробити їх бордоською рідиною. Також під час лікування можна скористатися поликарбацином.

кладоспоріоз

Іноді, листя жовтіє через те, що рослина страждає від кладоспоріозу. Дана грибкова хвороба огірків має яскраво виражені симптоми і тому відрізнити її від інших захворювань досить просто.

На початковій стадії на листках з’являються невеликі точки округлої форми. Спочатку їх розмір складає всього 1-2 мм, але вже через два дні вони починають збільшуватися і сохнути. При найменшому дотику рукою, що з’явилися вкраплення руйнуються.

Для профілактики кладоспоріозу необхідно:

  • щороку висаджувати огірочки на новому місці;
  • регулярно провітрювати огірки в теплиці;
  • під час поливу використовувати тільки нагріту воду;
  • перед висаджуванням огірочків повністю очистити ділянку від залишків рослин, які вирощувалися на ньому раніше.

Якщо на рослинах вже з’явилися жовті плями через кладоспоріозу, то слід відразу ж припинити полив на тиждень. Для лікування рекомендується використовувати фундазол або бордоською рідиною.

антракноз

Жовті плями на огірках в теплиці і в городі, нерідко з’являються через антракноза. Найчастіше антракноз з’являється через те, що висаджувати не продезінфіковані насіння. Також рослина може заразитися через грибка, що знаходиться в грунті.

При появі цього захворювання на огірочки, близько прожилок можна помітити кілька вкраплень рудого кольору. Буквально через 2-3 дні після зараження листки починають швидко сохнути, а на плодах з’являються темні виразки.

Позбутися від захворювання досить просто. Для цього слід раз на тиждень обробляти рослини бордоською рідиною і слабким розчином мідного купоросу. Деякі овочівники після цього посипають огіркові кущі вапном або деревним вугіллям.

мозаїка польова

Бувають випадки, коли огіркова розсада починає поступово жовтіти через зараження польовий мозаїкою. Це захворювання однаково часто з’являється як в тепличних приміщеннях, так і на городах. На кожному листку кущів, уражених цією хворобою, близько жилки з’являється як мінімум одне плямочка жовтого кольору.

Якщо нічого не робити, то з часом весь кущ покривається такими плямами. Це зменшує кількість квіток, чому погіршується врожайність. Щоб вилікувати польову мозаїку, достатньо кілька разів на тиждень обробляти кущі молочною сироваткою. Процедура проводиться до тих пір, поки листя не почнуть відновлюватися.

Чим лікувати жовті листки

Боротьба з жовтими плямами на розсаді огірків здійснюється за допомогою спеціальних препаратів, які допомагають лікувати ті чи інші хвороби огірочків. Тому перед тим, як лікувати хворобу розсади огірків, слід ознайомитися з найбільш ефективними препаратами.

Топаз

За допомогою цього фунгіциду можна швидко позбутися від грибкових хвороб, через які листки огірків вкрилися плямами. Також це засіб часто використовується для профілактики цих захворювань. Головним достоїнством Топаза є те, що він не токсичний і тому він ніяк не може нашкодити здоров’ю людини.

Випускається даний засіб в різних формах. Найчастіше його продають у вигляді блакитного порошку або рідкого розчину. При використанні порошку доведеться займатися приготуванням робочого розчину. Для цього 10 г препарату треба перемішати з 10 літрами води. На десять квадратних метрів ділянки має витрачатися не менше двох літрів суміші.

Хом

Деякі овочівники після того, як огірки почали покриватися жовтими плямами, використовують Хом. Найчастіше його використовують в якості заміни бордоською рідини. Це засіб дуже ефективно при боротьбі з безліччю різних грибкових захворювань. До складу препарату входить хлорокись міді, що володіє контактним впливом. Коли ця речовина потрапляє на поверхню листків, воно не дає проникнути в тканини рослин збудників інфекції.

Продається Хом у вигляді порошку зеленого кольору, який перед застосуванням треба обов’язково розчинити у воді. Для цього 30 г фунгіциду перемішується з 5-7 літрами води і настоюється півгодини. Використовувати Хом рекомендується раз в тиждень в безвітряну погоду. Якщо цятки з’явилися практично на кожному листку, то використовувати суміш треба частіше.

циркон

Позбутися від з’являються цяток з жовтуватим кольором можна за допомогою циркону. Цей препарат не тільки захищає молоді кущики від захворювань, а й активізує їх зростання. Використовувати Циркон можна на будь-якій стадії розвитку огірків. Багато овочівники застосовують його навіть під час передпосівної підготовки грунту, перед висаджуванням в парники.

Засіб абсолютно безпечною для людей, так як в його складі немає ніяких хімічних компонентів і препарат складається тільки з елементів рослинного походження.

Перед тим як вилікувати пожовтіння листків, слід приготувати робочу суміш. Для цього ємність заповнюється 2-5 літрами води, після чого в неї додається 25 г препарату. Потім суміш перемішується і виливається в десятилітрове відро з водою. Готова субстанція використовується раз в тиждень до повного відновлення кущів.

оксихом

Якщо у огірків з’явилися дрібні коричневі плями на листі, то варто скористатися Оксіхомом. З його допомогою можна захистити рослини від різних захворювань або ж вилікувати їх. До основних переваг препарату можна віднести його довгий лікувальний ефект. Використавши кілька разів це засіб від жовтих плям, можна надовго забути про боротьбу з ними. Після проникнення в листки, оксихом впливає практично на всі найбільш важливі компоненти клітин грибків, які привели до пожовтіння листків.

Препарат продається у вигляді порошку, і тому перед застосуванням варто зайнятися приготуванням робочого розчину. У наповнену десятилітрову ємність додається 20-40 г препарату. Все це ретельно розмішується і розливається в ємності трохи менше. Застосовується засіб раз в два з половиною тижні.

висновок

Багато овочівники не знають, що робити при жовтих плямах на листках огірків. Щоб пожовтіння не з’являлися, слід ознайомитися з основними причинами їх виникнення і засобами, які допоможуть їх позбутися.