Які є Лейс

2024 0 Comments

Чіпси Lay’s вироблятимуть в Україні

“PepsiCo Україна”, один з найбільших виробників продуктів харчування і напоїв, почав проект з локалізації виробництва чіпсів ТМ Lay’s в Україні.

Про це йдеться в повідомленні компанії, передає Delo.ua .

Запустити виробництво чіпсів планують до середини 2019 року на існуючому заводі в Миколаївській області. Наразі на цьому заводі виробляються сухарики “Хрусteam”, соки “Садочок”, дитяче харчування “Агуша”, а також здійснюється первинна переробка сезонних овочів і фруктів.

“PepsiCo прагне до максимальної локалізації виробництва та використання сировини місцевих постачальників в країнах своєї присутності. Сьогодні ми ведемо підготовку до установки першої лінії з виробництва картопляних чіпсів, а також впроваджуємо власну агропрограму”, – зазначила гендиректор “PepsiСo Україна” Ірина Козлова.

В рамках цієї програми планують забезпечувати господарства-постачальники картоплі насіннєвою базою, проводити навчальні семінари і тренінги, а також надавати цілорічну підтримку агро-командою.

Всього на рік планується виробляти близько 40-60 тис тонн картоплі особливих “чіпсових” сортів.

Також компанія планує розширити виробництво сухариків “Хрусteam” за рахунок установки другої лінії.

Потужність нових ліній і обсяг інвестицій компанія не розголошує.

Наразі PepsiCo виробляє чіпси під ТМ Lay’s в Польщі.

Раніше PepsiCo зазначала, що в Україні значні обсяги необхідної сировини і досить високий професіоналізм бульбоносних господарств, щоб почати робити місцеві чіпси Lay’s.

PepsiCo в Україні належать п’ять підприємств: завод з переробки фруктів, овочів і виробництву соків (Миколаївська обл.); завод з виробництва соків, газованих напоїв і холодного чаю (Миколаївська обл.), Харківський молочний комбінат; Київський молочний завод, де також знаходиться підприємство з виробництва дитячого харчування “Агуша”, запущене в 2012 році.

Найбільшими брендами компанії в Україні є: “Сандора”, “Садочок”, “Сандорик”, Pepsi, 7UP, Mirinda, “Слов’яночка”, “Агуша”, Lipton Ice Tea, “Єсентуки”, “Аква мінерале”, Lay’s і “ХрусTeam”.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали “УП. Кляті питання” та “УП. Off the record”

Цікаві факти про улюблених усіма чіпсах Lay’s і DORITOS

Чіпси стали улюбленими ласощами людей різного віку. Складно знайти людину, яка б відмовив собі в задоволенні спробувати їх на смак. Хтось вважає за краще чіпси з присмаком сиру, бекону, грибів або зелені, інші ж віддають перевагу гострим чіпсів васабі або з червоним перцем.

Сучасні виробники створили настільки різноманітну продукцію, що будь-який бажаючий може підібрати собі чіпси по смаку й настрою. Вони стали одним з улюблених ласощів на вечірках, в кінотеатрах. А як приємно відкрити нову пачку хрустких чіпсів, переглядаючи улюблені спортивні матчі по телевізору.

Не менш популярними чіпси стали і серед дітей. Хрустке частування дуже швидко втамовує апетит і при цьому володіє чудовим смаком. Причому багато сучасних вироби з картоплі і кукурудзи відрізняються не тільки привабливими зовнішніми і смаковими властивостями, але і якісними, натуральними інгредієнтами. Так наприклад, чіпси Lay’s в банку або в пакеті, стали одним з улюблених ласощів для малюків.

Важливо звернути увагу і на популярність кукурудзяних чіпсів Doritos трикутної форми з різними незвичайними смаками. Раніше вони проводилися тільки в США, але тепер жителі багатьох інших країн, включаючи Росію, можуть дізнатися, які Дорітос на смак.

Популярність чіпсів Дорітос невипадкова

Швидкий зліт затребуваності чіпсів Doritos в усьому світі стався завдяки їх неймовірним смаковими якостями і ще незвичного характеру, яким наділив їх бренд. Дорітос – це зухвалий дух, виклик нудьзі. З ними легко відкривати своє справжнє «Я», дозволяти собі бути вільними і незалежними. Кидайте виклик дійсності кожен день разом з чіпсами Дорітос. Зухвалі смаки для справжніх сміливців підкорюють з першого разу.

Ідея створення Дорітос запозичена з традиційної мексиканської кухні. Різноманітність незвичайних смаків і рішень Дорітос дивує:

  • Тако: зі смаком зеленого і червоного перцю;
  • Дорітос ризик: з особливою гостротою;
  • Сирні Дорітос: з ніжним смаком сиру;
  • Дорітос спеціально для жінок. Чіпси створені для представниць прекрасної половини людства. На думку маркетологів, не всі жінки люблять голосно хрустіти чіпсами, причому розмір їх для дівчат повинен бути меншим. Нові жіночі Дорітос без праці поміщаються в жіночу сумочку і менше хрумтять;
  • X-13D – вгадай який смак! Чорна упаковка не дає ні натяку на те, яким є смак чіпсів.

Цікаві рекламні кампанії і відмінні рецепти чіпсів з кукурудзи дозволили Дорітос стати популярними в усьому світі.

Смачні і неповторні чіпси Lay’s

Під брендом Lay’s випускаються найрізноманітніші чіпси, що відрізняються формами, смаком і особливостями упаковки. Тонкі слайси просмажене в олії картоплі стали улюбленою закускою багатьох дорослих і ласощами дітей.

Популярними стали не тільки класичні, але і чіпси Лейс з незвичайними смаками :

Ви будете здивовані, дізнавшись, скільки різних смаків для чіпсів було підібрано маркетологами бренду. Кожен снек відрізняється надзвичайною м’якістю і приємним хрускотом. Тонкі скибочки картоплі мають хорошу прожарювання і при цьому відмінно приправляються, так що залишитися байдужим не зможе ніхто. Бажаєте отримати Лейс, які ніколи не ламаються при транспортуванні? Тоді обов’язково спробуйте ласощі з серії Lay’s Stax в спеціальних банках.

Цікаві факти про чіпси Лейс

  1. Компанія, яка сьогодні виробляє чіпси Лейс, була створена більше 80 років тому.
  2. Різні смакові особливості Лейс залежить від країн і регіонів, де продають чіпси.
  3. Прямокутні упаковки Лейс на 70% наповнені повітрям, який допомагає створювати повітряну подушку, що не дає чіпсів ламатися при транспортуванні.
  4. Для виготовлення чіпсів використовується особливий вид картоплі, який називають чіпсову.
  5. Тонкі скибочки обсмажуються всього 3 хвилини. За цей час вони набувають потрібну твердість і колір.

Щоб спробувати на смак самі рідкісні Lay’s, зробіть покупку на нашому сайті. Товари привозяться з-за кордону і відрізняються від тих, які ви звикли бачити на полицях магазинів.

Як роблять картопляні чіпси. Як роблять чіпси? Де виробляють чіпси лейс

Чіпси з’явилися дуже давно. Вони існують уже понад 150 років. Вперше цей продукт було вироблено США. Як свідчить легенда, одного разу в американському ресторані вечеряв залізничний магнат Вандербільт. Йому не сподобалася картопля фрі – фірмова страва цього ресторану. Він повернув його шеф-кухареві і заявив, що картопля дуже товста. Кухар, у відповідь, пожартував над магнатом і нарізав овоч на найтонші скибочки. Обсмаживши їх у маслі, він подав блюдо клієнту. Його подиву не було межі, коли відвідувач був у захваті, випробувавши скибочки. Страва була додана в меню ресторану та названа «чіпсами». З 1938 налагоджено виробництво чіпсів. Сьогодні ми поговоримо про те, як роблять чіпси Лейси.

початкова стадія

На заводі Frito Lay, що займається виготовленням чіпсів Lay’s, щодня розвантажують 9 вантажівок. У кожному їх знаходиться по 20 тонн картоплі. Він проходить стрічковим конвеєром і потрапляє в апарат для миття. Очищення проводиться рециркуляційною водою. У нашому світі є лише три подібні мийки. Весь процес миття проходить у закритій ємності, тому зняти його на камеру неможливо. Ретельно вимита картопля надходить у біни для тимчасового зберігання. У цих спеціальних ємностях він лежить доти, доки знадобиться у виробництві. особливості:

  • Чи не кожен сорт картоплі підходить для виготовлення чіпсів. Є чіпсові спеціальні сорти, у яких крохмалю значно більші.
  • У кожного заводського працівника обов’язково має бути медична книжка. Вони всі проходять періодичний медогляд, а перед початком роботи в цеху щоразу миють руки.

Як роблять чіпси: чищення та нарізка

Абразивні барабани з періодичною дією очищають бульби. Спочатку у ваговий бункер завантажується необхідна кількість картоплі, а після цього вона вивантажується в барабан. Картопля нарізається механічно. Цьому сприяє обертання конусоподібного дна барабана. Машина для нарізки має 16 гострих лез. Вони нарізають бульби на скибочки, товщина яких не перевищує двох міліметрів.

Обсмажування

Нарізана картопля надходить у ванну для смаження. Після цієї ванни скибочки стають базовими чіпсами. Обладнання, на якому проводиться обсмажування, не має аналогів у всьому світі.

Усі тоненькі скибочки смажаться у масляній ванні три хвилини за температури 180 градусів. Для обсмажування використовується не тільки якісна картопля, але й якісна рослинна олія. Кінцевий продукт має на 25% менше насичених жирів, завдяки тому, що на заводі був розроблений спеціальний рецепт із суміші кількох рослинних олій, до яких ходить високоолінове масло. На заводі не проходить дня без перевірки якості продукції. Перевірці підлягає все: і базові чіпси, і ті, що тільки-но вийшли з печі, і ті, що вже упаковані в пакети.

Як готують чіпси: спеції та упаковка

До обсмажених чіпсів додають спеціальні смакові та ароматичні добавки. Найголовніша з них – сіль. По одній лінії можуть бути чіпси трьох різних смаків. Чіпси проходять трьома конвеєрами і надходять на упаковку. Вони розподіляються за смаками та зважуються. Машини для зважування визначають вагу кількох порцій. Вони настільки точні, що легко обчислюють вагу в 28 грамів, тобто. одну пачку чіпсів.

Кожна частина проходить обов’язковий контроль. Її перевіряють на наявність сторонніх домішок. Для цього використовують металодетектор. У цей час пакувальна машина готує пакувальний пакет із фольги, куди і потрапляє чиста порція. Кожен пакет лягає харчовий азот, щоб отримати потрібний термін зберігання товару. Все обладнання працює дуже швидко і дозволяє випускати по 80 пакетів із чіпсами за хвилину.

Як роблять чіпси Лейс, що випускаються на українських заводах? Дізнаємось нижче. Почнемо з того, що їхнє виробництво поставлене так, що повністю відповідає технологіям, прийнятим за норму на Заході. Такі закуски виготовляються з 1938 року, а поставлятися до України вони стали у 90 роках.

В історії їхнього створення лежить гордість одного з кухарів. В одному з елітних американських ресторанів відвідувачу не сподобалася картопля-фрі, він заявив, що той порізаний дуже товстими скибочками і зачеплений кухар приготував йому іншу страву. Спеціально порізав картоплю на дуже тонкі пластини та обсмажив їх до кришталю. Клієнт з радістю з’їв цю страву та її внесли в меню ресторану. Вся правда про виробництво сучасних розрекламованих чіпсів.

Як роблять чіпси Лейс

На відведених плантаціях вирощують спеціальний сорт картоплі для чіпсів, тому їх не можна приготувати в домашніх умовах із звичайних картопляних бульб.

Етапи приготування включають:

  1. Розвантаження та миття картоплі. На заводі використовується закрита ємність, з якої промиті овочі поставляються в біни – спеціальні баки для зберігання.
  2. Очищення, сортування та різання картоплі. Спочатку інспектор перевіряє стрічку та усуває видимі дефекти на сировину.
  3. Чищення картоплі проводиться у спеціальних абразивних барабанах із жорнами.
  4. У днищах барабанів встановлені спеціальні леза, вони обертаючись, нарізають бульби потрібної товщини.
  5. Обсмажування чіпсів Lay’s. Картопляні заготівлі потрапляють у ванну для смаження, конструкція якої була створена спеціально для приготування чіпсів цієї марки.
  6. Добавка спеції. На обсмажені чіпси висипаються ароматичні та смакові добавки.
  7. Упаковка продукції відповідно до вказаних грамів.

На одній лінії заводу можна зробити одночасно три види чіпсів Лейс.

З чого зроблено чіпси Лейс

Багато дешевих марок давно вже замінюють картоплю, її крохмалем. Вони готують чіпси як випічку. З наведеної вище технології стало зрозуміло, з чого роблять чіпси Лейс. У більшій масі їх хрумкі кільця отримують з картоплі, але до них додаються спеціальні речовини у вигляді глутамату натрію, який збільшує термін зберігання чіпсів. Також використовуються добавки для смаку.

Одна з найпопулярніших закусок, яку віддають перевагу і діти під час будь-яких прогулянок, і дорослі до пива – це чіпси. Їх люблять усі, і деякі навіть готують їхні будинки. На це не йде багато грошей і часу, зате ласощі виходять кориснішими і смачнішими. Чіпси готуються швидко, і спеціальних пристроїв для цього не потрібно: достатньо мати сковорідку, духовку або мікрохвильову піч. Крім того, існує безліч способів готування, які будуть описані далі.

Ласощі дуже легко приготувати в домашніх умовах. І вийде продукт дешевшим, смачнішим і кориснішим. Це пов’язано з тим, що чіпси з магазину мають велику кількість консервантів і харчових добавок, що завдають організму шкоди. Домашні ласощі абсолютно безпечні, тому що містять тільки натуральні компоненти: картопля, масло та сіль.

Щоб готовий продукт залишався хрустким і золотистим, як покупний, слід вибрати якісну картоплю, без вад. Також можна сміливо користуватися різними прянощами та спеціями після закінчення готування.

Приготування в духовці

Даний спосіб є одним із найпоширеніших. Це класичний метод готування, що дозволяє створити досить багато смачних і хрумких чіпсів.

Для приготування закуски в духовці потрібно:

  • картопля;
  • рослинна олія;
  • сіль;
  • кріп;
  • часник.

Ретельно почистити картоплю. Молоду можна залишити неочищеною, це додасть пікантності страві. Після очищення картоплі дають підсохнути.

Взяти дві часточки часнику і дрібно нарізати їх по шматочках.

Кріп слід помити та порізати на дрібні частини.

У неглибоку ємність наливають олію, після чого додають нарізані інгредієнти.

Далі приступаємо до самої картоплі. Нарізати його потрібно тоненькими кружальцями. Можна робити це вручну або за допомогою спеціального комбайна.

Нарізану картоплю поміщають у ємність з маслом і спеціями, закривають її і добре струшують. Це роблять для того, щоб картопля просочилася вмістом ємності. Після цього відкривають кришку і суміш залишають на 30 хвилин.

На лист з папером поміщаємо картопляні часточки по порядку і поступово.

Виставляють на духовці температуру 200 градусів та кладуть туди картоплю.

Орієнтовний час приготування – 20 хвилин. Щоб чіпси вийшли хрусткими і підсмаженими, можна залишити їх довше в духовці.

Готові чіпси дістають із духової печі та подають до столу з соусом, кетчупом або сметаною.

У такий простий і швидкий спосіб можна приготувати закуску будинку без використання консервантів та підсилювачів смаку. Грошові вкладення мінімальні.

Рецепт приготування на сковорідці

Цей спосіб найпростіший і найшвидший. Готовий продукт виходить натуральним, що дуже підійде для дітей, адже всі вони люблять ці ласощі.

Для приготування на сковорідці потрібні такі інгредієнти:

  1. Ретельно чистять картоплю, позбавляються зіпсованих продуктів, вирізають усі вади. Далі миють картоплю і нарізають її тоненькими кружальцями.
  2. Чисту нарізану картоплю відкладають убік. Беруть сковорідку, наливають у неї олію товщиною в 3 см, а також додають прянощі за смаком. Доводять до кипіння, після чого зменшують вогонь.
  3. Картопля обережно викладають на сковорідку. Занадто багато часточок не потрібно відразу смажити, тому що між ними має залишатися відстань, щоб вони не злипалися та готувалися окремо.
  4. Відзначити готовність можна за кольором. Коли картопля стає яскраво-золотистою, її можна знімати з вогню. Щоб скло масло, його спочатку викладають на серветку і далі кладуть у чисту тарілку.

Для цього рецепту потрібно багато олії, проте в порівнянні з магазинними, домашні чіпси набагато корисніші.

Приготування у фритюрниці

Наступний рецепт має на увазі наявність фритюрниці. Якщо вона є, потрібно обов’язково спробувати закуску, приготовлену даним способом.

  1. Картопля очищають, промивають і нарізають кружальцями. Далі його кладуть на папір, щоб вийшла зайва волога.
  2. Фритюрницю наповнюють олією. Обсяг заповнення залежить від інструкції. Найчастіше це 2 літри, але іноді можна використовувати і менше.
  3. Далі включають фритюрницю та поміщають туди картопля.
  4. Після приготування готові скибочки акуратно дістають і поміщають на папір, щоб стікало олію. Готові картоплини поміщають у чисту тарілку, додають приправи до смаку.

Цікаво, що таку закуску можна готувати не лише з картоплі, а й з інших продуктів: м’ясо, сиру, баклажану, фруктів. Можна готувати дієтичні варіанти. Класичний продукт не слід вживати надто часто, тому що можна набрати зайву вагу.

Готувати ласощі в мікрохвильовій печі ще простіше, ніж на сковорідці. Тому, якщо в будинку є даний прилад, варто скористатися ним для приготування улюбленої страви.

При приготуванні знадобляться інгредієнти:

  1. Картоплю очищають, вимивають, нарізають, після чого поміщають у холодну воду на 15 хвилин.
  2. Продукт дістають із води та висушують. Далі поміщають картоплю в мікрохвильову піч, обробивши приправами до смаку.
  3. Частки кладуть у мікрохвильову піч порціями. Час приготування на стандартній печі – близько 5 хвилин на найбільшій температурі. У середині готування слід перевернути картоплю, щоб вона добре підсмажилася з обох боків.
  4. Діставати готовий продукт потрібно після того, як він набуде коричневого відтінку. Занадто довго тримати часточки в мікрохвильовій печі не можна, так як вони стануть сухими і несмачними.

Отримані продукти можна використовувати як окрему страву, а також як гарнір до м’яса або риби.

Рецепт чіпсів із хліба

Як було зазначено, закуску можна робити з багатьох продуктів, як з картоплі. І результат вийде смачним, незвичайним та пікантним. Один з таких рецептів – це ласощі з лаваша.

Для приготування знадобляться такі інгредієнти:

  • тонкий свіжий лаваш;
  • масло;
  • кріп;
  • сіль;
  • часник.
  1. Для початку готують кропову суміш. Потрібно помити і порізати на дрібні шматочки кріп, додати в нього всі інгредієнти, що використовуються: часник, масло, сіль.
  2. Лаваш ріжемо красивими шматочками, круглими або трикутними. Далі обмочуємо кожну скибочку в приготовленій суміші і поміщаємо в духовку.
  3. Температура в духовці має перевищувати 200 градусів. Час приготування – 5-6 хвилин.

Дістаємо скибочки з духовки – і блюдо готове! Ось такий простий та цікавий спосіб створення закуски із хліба. Для більш насиченого смаку можна додати до кропової суміші майонез або сметану.

Як готувати дієтичні чіпси

Кожен любитель чіпсів знає, що вони дуже калорійні, а значить, при вживанні великої кількості ласощів зайва вага гарантована. Висока енергетична цінність пояснюється тим, що при готуванні використовується багато олії, особливо якщо готувати на сковороді або на фритюрниці. Багатьох цікавить питання: чи можна приготувати чіпси з мінімальною кількістю калорій для тих, хто не хоче погладшати? Виявляється, можливе приготування смакоти без олії в духовці. При цьому вони залишаються апетитними та хрусткими. Розглянемо рецепт такої страви.

Для приготування дієтичних чіпсів знадобляться такі інгредієнти:

  1. Картопля очищають, після чого приступають до нарізки. В даному випадку бажано обійтися овочерізкою або гострим ножем, щоб скибочки вийшли максимально тонкими.
  2. Дієтичний варіант страви передбачає відсутність крохмалю, тому слід позбавити картоплю цієї речовини. Беруть вже нарізану картоплю і поміщають її на 10-15 хвилин у холодну воду.
  3. Скибочки дістають із води та просушують їх.
  4. Далі готують деко, кладуть на нього папір і зверху розкладають скибочки так, щоб вони не стикалися один з одним. Можна змастити папір трохи маслом, щоб вони точно не злиплися.
  5. Скибочки посипають прянощами до смаку. Якщо є бажання спробувати приготувати гостру закуску, можна не шкодувати спецій і чорного меленого перцю.
  6. Духовку слід нагріти до 200 градусів і можна відправляти до неї картопля. Час приготування – 10 хвилин. Визначити готовність можна за яскравим золотистим кольором страви.

Корисні поради щодо приготування чіпсів у домашніх умовах

Щоб чіпси вийшли смачними, корисними та привабливими зовні, слід звернути увагу на такі поради:

  1. Намагайтеся нарізати пластини рівномірно. Товстіші скибочки готуватимуться довше. Щоб вони красиво виглядали та швидко приготувалися, слід нарізати їх за товщиною не більше 4 мм.
  2. Не перестарайтеся з маслом, інакше продукт вийде занадто жирним.
  3. Занадто багато скибочок не повинно бути на деку, краще розкласти менше і потім повторити процедуру.
  4. Не бійтеся різних приправ та спецій. Вони зроблять смак насиченими, і чіпси до смаку складно буде відрізнити від магазинних.
  5. Поки чіпси готуються, необхідно періодично ознайомитися з процесом готування. Визначити, коли продукт готовий до застосування, можна по гнутих краях, а також золотистого кольору. Якщо хочете прожарені скибочки, можна ще трохи почекати.
  6. Після того, як дістають чіпси з духовки або сковорідки, їх потрібно обов’язково висушити на папері, давши зайвому жиру витекти.

Варто пам’ятати, що чіпси з магазину не приносять жодної користі організму, а навпаки, можуть призвести до серйозних захворювань: атеросклерозу, утворення тромбів та інших. Вони також містять багато солі та харчових добавок, які можуть спровокувати алергію. Тому має сенс готувати ласощі вдома, особливо тим, хто часто вживає цей продукт.

Висновок

Тонкі картопляні часточки завоювали популярність у всьому світі. Наразі всі прилавки наповнені чіпсами, і особливо їх люблять діти. Але ласощі у великій кількості завдають шкоди організму, тому його можна легко приготувати в домашніх умовах. Чіпси створюють різними способами: в духовці, мікрохвильовій печі, сковорідці і не тільки.

Це не займає багато часу і грошово вигідно, а найголовніше — домашні чіпси набагато корисніші, проте вони так само, як і покупні, висококалорійні. Щоб уникнути зайвої ваги, можна приготувати дієтичний продукт без олії. Крім цього, готувати ласощі можна не лише з картоплі, а й з інших продуктів.

Вважається, що чіпси з’явилися понад 150 років тому США. Легенда свідчить, що в одному з елітних американських ресторанів, клієнту (залізничному магнату Вандербільту) не сподобалося фірмове блюдо ресторану «картопля фрі» і він повернув його на кухню, з претензією, що картопля надто товста. Шеф-кухар ресторану вирішив пожартувати з клієнта і нарізав картоплю на найтонші скибочки і обсмаживши в маслі подав до столу. Напрочуд, клієнту страва особливо сподобалася, і з того часу в меню ресторану з’явилося нове блюдо — чіпси.

Сьогодні ми дізнаємося, як роблять чіпси.

Чіпси Lay’s виробляються з 1938 року. На сьогоднішній день компанія Frito Lay є одним із провідних виробників солоних закусок як у світі, так і в України. Постачання чіпсів Lay’s в Україну почалися в середині 90-х, а в 2002 році було відкрито перший завод Frito Lay у підмосковній Каширі.

Основа чіпсів – хороша картопля. За підрахунками компанії, із чотирьох кілограмів картоплі виходить кілограм чіпсів. Завод закуповує картопля переважно у українських постачальників із Київської та Тульської областей.

Співробітники розповідають, що не кожен сорт картоплі підійде для виготовлення чіпсів. Плоди повинні бути щільними за структурою та містити мінімальну кількість цукру, таких сортів лише сім.

На виробництво картопля потрапляє у фури, які можуть одночасно везти до 20 тонн продукту. Приїхавши на завод, машина висипає картоплю у ємність для приймання. Співробітник оглядає картоплю — перевіряє, чи годиться вона для чіпсів. Якщо на бульбах багато зелені або чорних плям, таку партію можуть надіслати назад постачальнику.

Картопля за конвеєрною системою надходить у бункери-біни, де відбувається перша стадія сортування – чищення від паростків та землі. Бульба картоплі має бути від чотирьох до дев’яти сантиметрів у діаметрі, тому зовсім дрібні бульби бракуються, і машина відкидає їх в окремий мішок. Таких бінів на заводі всього вісім, кожен з них може вмістити 40 тонн картоплі, які повністю переробляються за чотири години.

З бінів картопля потрапляє на наступну ділянку, на якій картопля миють і відокремлюють від сторонніх забруднень, каміння та тріски. Очищення відбувається у великій ємності – всередині неї встановлений барабан, який за допомогою форсунок потрапляє чиста вода. Потім позбавляються шкірки за допомогою установки круглої форми: потрапляючи в неї, бульби обертаються навколо шорстких стінок, і шкірка стирається. Відбувається це лише за 90 секунд.

Після цього картопля знову миється у спеціальних ваннах, щоб уникнути попадання найменших частинок шкірки після чищення. Потім проходить сортування за габаритами, і особливо великі бульби чекає на грейдер — у ньому картоплю розрізають на кілька шматків за допомогою круглих ножів.

Особливо крупну картоплю потім ріжуть ще навпіл. Відсортовані бульби потрапляють на інспекційний стіл — співробітники стежать за якістю продукту, вручну ріжуть шматки, що втрачені машиною, або викидають невідповідні.

Після сортування картопля за системою конвеєрів потрапляє на наступну ділянку – слайсер, який нарізає бульби на тонкі скибочки: допустима товщина одного слайсу – не більше 1,3 міліметра. У слайсері встановлено п’ять «голів», усередині яких знаходяться барабани з ножами — скибки. Для приготування гофрованих чіпсів ножі міняють хвилясті.

Потім слайси потоком води переміщують на етап швидкого миття, де їх знову промивають – ця процедура потрібна для того, щоб позбутися зайвого крохмалю. Окрохмалена вода йде на спеціальну установку, де рідину випарюють, отримуючи сухий крохмаль. Його компанія збирає та продає.

Нарешті, слайси надходять на етап смаження, яке відбувається у закритій ємності при температурі 180 градусів. Чіпси знаходяться в обжарювальному апараті всього три хвилини – за цей час кожна скибочка занурюється в розпечену суміш рослинних олій до готовності. На виході з апарату стоять вологоміри, які перевіряють, чи достатньо смаженої картоплі. Якщо раптом картопля виявиться сирою і погано просмаженою, система подасть сигнал оператору, і вона буде змушена утилізувати партію. Наступний етап перевірки — оптичне сортування, під час якого за допомогою форсунок відстрілюються чіпси з дефектами. Тільки після цього продукт прямує на ділянку нанесення спецій.

Чіпси надходять у великий барабан, що крутиться, всередині якого розпорошуються приправи. Через те, що скибочки масляні, приправа добре лягає на кожен шматочок і прилипає до нього. Як приправи на виробництві використовують трави (сушена петрушка, цибуля або кріп), спеції, ароматизатори та сіль. Всі ці інгредієнти переважно закуповують в Україні, на конвеєр вони надходять вже у змішаному вигляді.

У компанії розповідають, що для деяких смаків – наприклад, часникового, томатного та паприки – на чіпси наносять порошок, який складається з подрібнених овочів. Також використовуються глутамат натрію та ароматизатори для посилення смаку. У компанії уточнюють, що всі ароматизатори харчові та ідентичні до натуральних продуктів. “Все це зазначено у складі на пачці”, – додають співробітники.

Одночасно з виробництва можна робити вісім різних смаків чіпсів. Деякі смаки виробляють тільки для України – наприклад, “Білі гриби зі сметаною”, “Малосольні огірочки” та “Краб”. Вже не перший рік найпопулярніший смак у українців — «Молода зелена цибуля».

Нанесення приправ процес приготування чіпсів закінчується. Скибочки спочатку надходять на ваговий дозатор, а потім маса подається в розкритий пакет, який виглядає як рукав. Формер заповнює пакет азотом і запає: так продукт може зберігатися довго і не псуватися. Час приготування однієї партії чіпсів трохи менше години.

Після упаковки пакети складаються в коробки та вирушають на склад, звідки вони надходять до магазинів України та країн СНД.

Тема сьогоднішнього репортажу – завод компанії PepsiCo з виробництва картопляних чіпсів Lay’s, який нещодавно відкрився в місті Азов, Ростовській області. Крім цього, завод випускає сухарики Хрусteam. Пройдемося послідовно вздовж усієї лінії виробництва та розглянемо її в деталях.

Вважається, що чіпси з’явилися понад 150 років тому США. Легенда свідчить, що в одному з елітних американських ресторанів, клієнту (залізничному магнату Вандербільту) не сподобалося фірмове блюдо ресторану «картопля фрі» і він повернув його на кухню, з претензією, що картопля надто товста. Шеф-кухар ресторану вирішив пожартувати з клієнта і нарізав картоплю на найтонші скибочки і обсмаживши в маслі подав до столу. Напрочуд, клієнту страва особливо сподобалася, і з того часу в меню ресторану з’явилося нове блюдо – чіпси.

Чіпси Lay’s виробляються з 1938 року. На сьогоднішній день компанія Frito Lay є одним із провідних виробників солоних закусок як у світі, так і в України. Постачання чіпсів Lay’s в Україну почалися в середині 90-х, а в 2002 році було відкрито перший завод Frito Lay у підмосковній Каширі.

Розвантаження, миття та тимчасове зберігання картоплі

Щодня тут розвантажується дев’ять 20-ти тонних вантажівок із картоплею. Картопля по стрічковому конвеєрі потрапляє до мийного апарату, де для його очищення використовується рециркуляційна вода. Загалом у світі існує три такі автоматичні мийки. Процес миття зняти фізично неможливо, все відбувається у закритій ємності. Після промивання картопля надходить на тимчасове зберігання в біни – спеціальні ємності, звідки при необхідності подається на виробництво.

Очищення, сортування та різання картоплі

Перед тим, як бульби картоплі потраплять у спеціальну машину для нарізки, інспектори візуально оглядають бульби, що йдуть по стрічці і, якщо необхідно, видаляють видимі дефекти.

До речі: Для виробництва чіпсів годиться не всяка картопля. Існують так звані чіпсові сорти картоплі, що відрізняються підвищеним вмістом крохмалю.

Усі працівники періодично проходять медогляд і мають медичні книжки, це робиться для того, щоб хвора людина не потрапила на виробництво. Крім цього перед входом до цеху, всі обов’язково миють руки.

Чищення картоплі відбувається в абразивних барабанах періодичної дії. Спочатку відбувається завантаження необхідної кількості картоплі у ваговий бункер, після цього відбувається вивантаження барабан.

Нарізка відбувається механічним шляхом за рахунок обертання конусоподібного днища барабана. Усередині ріжучої машини вісім пар найгостріших лез, які нарізають бульбу на тонкі скибочки. Товщина кожної скибочки менше двох міліметрів.

Після нарізки картопляні скибочки надходять у саме «серце» лінії з виробництва чіпсів – ванну для смаження скибочок і отримання базових чіпсів. Це обладнання, що не має аналогів, було створено спеціально для заводу PepsiCo, і показувати його не можна.

Тонко нарізані скибочки картоплі надходять у ванну з олією, в якій обсмажуються протягом трьох хвилин за температури 180 градусів Цельсія. Якісна олія, як і якісна картопля – основа смаку чіпсів.

На заводі була покращена рецептура, з використанням спеціальної суміші рослинних олій, у тому числі високоолінової олії місцевого виробництва, завдяки якій на 25% знижено вміст насичених жирів у кінцевому продукті.

Щодня на заводі проводиться перевірка якості продукції. Перевіряють як базові чіпси, що тільки вийшли з печі, так і повністю упаковані пакети.

На цьому етапі в обсмажені картопляні чіпси додаються спеціальні ароматичні та смакові добавки, основою яких є сіль.

Водночас, на лінії може йти виробництво трьох смаків.

Завод розрахований на виробництво 50 тисяч тонн готової продукції на рік. Якась фантастична цифра, як на мене.

За трьома конвеєрами вже готові чіпси надходять на упаковку. Спочатку відбувається розподіл та зважування.

До речі: Зверніть увагу, що на всій довжині лінії дуже мало працівників. Тут використовується сучасне обладнання, яке працює у повністю автоматизованому режимі. Крім цього, важливо щоб якнайменше людей стикалося з готовим продуктом.

Вагові машини зважують одночасно кілька порцій і обчислюють найкращу вагову комбінацію, яка має найточнішу вагу для того, щоб відповідати стандарту та вказаному на упаковці ваги.

Якщо врахувати, що нетто вага однієї пачки становить 28 грамів, ви можете уявити точність налаштування обладнання.

Виважена порція вивантажується на пакувальну лінію.

Порція проходить контроль на наявність сторонніх домішок (металодетектор) і потрапляє в пакет, який підготовлений до цього часу пакувальною машиною з пакувальних матеріалів (фольги). Перед запаюванням шва в пакет подається харчовий азот, який дозволяє забезпечити необхідний термін зберігання продукту. Вагове та пакувальне обладнання працює синхронно, зі швидкістю до 80 пакетів за хвилину.

Упакований пакет із чіпсами надходить операторам, які вручну складають пакети в картонні коробки.

Коробки з чіпсами складаються на палети та перевозяться на склад.

Паралельно знаходиться лінія з виробництва сухариків

Суміш борошна з водою подається в екструдер, нагрівається та ретельно перемішується. З екструдера сухарі виходять у формі джгутів, які нарізаються за розмірами ножами, що обертаються.

Наступним етапом сухарі сушаться в печі та потрапляють на ділянку нанесення приправ.

Пакувальна лінія ідентична тій, де виробляють чіпси.

Зважування відбувається в аналогічній ваговій машині, яка формує кілька порцій та вибирає найкращу комбінацію для запечатування у пакет.

Продуктивність однієї лінії – 12 тонн готової продукції на добу.

Працівникам заборонено носити годинник та прикраси, заборонено манікюр та накладні нігті, волосся обов’язково має бути закрите сіточкою, щоб нічого не потрапило на конвеєр.

Крім смакових якостей та візуальної відповідності скибочок прийнятим стандартам, тут перевіряють якість упаковки. Шов повинен бути рівним і відкриватися пачка повинна одним рухом по шву, без розривів.

Колектив заводу. До речі, виробнича лінія працює цілодобово у три зміни.

Зовнішній вигляд фабрики.