Топінамбур посадка восени

2024 0 Comments

Топінамбур: вирощування, розмноження, посадка і догляд на дачі

Вирощувати топінамбур можна як для себе на сільському або дачному городі, так і на великій плантації, заради реалізації в магазини і майбутньої комерційної прибутку. Багато городників вирощують топінамбур, називаючи його земляний грушею або соняшником клубненосного.

При розведенні будь-якого коренеплоду є свої тонкощі. У початківця городника будуть питання. Якщо він гарненько заглядає і розбереться, піде рекомендаціям, то отримає відмінний урожай смачного топінамбура.

Як не дивно, але топінамбур погано себе почуває в чорноземі. Цей грунт для нього занадто щільний і погано аерований. Якщо у городника на дачі чорнозем, він може перекопати ділянку на багнет лопати і додати в нього піску, інакше, відмінний урожай топінамбура не одержати.

Бульби садять в грунт в весняний період, коли земля прогріється з +16 ° C до +18 ° C. Ділянка до висадки потрібно підготувати ще в осінній період.

  • Землю потрібно перекопати на лопаткової багнет.
  • Бур`яни прибирають, викопуючи коріння.
  • У грунт вносять, наприклад, свіжий гній. Він за зиму перепріє і буде відмінною підживленням для коренеплодів.

Деякі дачники розбивають грудки землі і рівняють граблями ділянку, інші залишають його таким, який є. Адже основні роботи проводять у весняний період.

У середній смузі Росії топінамбур садять з 15 квітня до 5 травня. Важливо, щоб грунт достатньо прогрілося і коренеплід не загинув замерзнувши.

Які бульби вибирати для посадки? Цілі, без ознак гниття або пошкодження комахами. Вони дають міцні паростки і коренеплоди відмінно розвиваються, даючи в майбутньому багатий урожай.

Не завжди садять цілі бульби, особливо якщо здорових мало. Хороші можна розрізати на частини так, щоб на кожній був вічко. Їх і садять, а там, де зрізи, потрібно посушити і насипати туди товчений вугілля.

До висаджування посадкового матеріалу, грядки знову потрібно перекопати, розрівняти грудки землі граблями. Від одного ряду до іншого потрібно відступати по 70 см.

Бульби або їх частини з вічком закопують на 15 см в грунт. Від одного коренеплоду до іншого відступають від 30 до 50 см.

«Важливо! До кінця літа топінамбур, може, вирости під 2,5 м у висоту. У нього міцні стебла, на яких багато листя, тому, обов`язково потрібно відступати від одного бульби до іншого. »

Якщо не дотримуватися відстані від однієї рослини до іншої, то між рядами буде важко ходити, прополювати, збирати бур`яни, поливати. Якщо на вулиці досить тепло і бульби добре поливаються, незабаром виростуть саджанці. Листя у них будуть загостреними і серцеподібними.

Про правильному вирощуванні коренеплодів

Городники чули, що рослина виживає і росте навіть при дорогах, в якихось пустинних місцевостях. Після посадки горе-господарі приходять тільки восени викопувати урожай. Їх чекає сюрприз – стебла у рослини високі, листя пишна, а ось замало бульб під ними 2-3 і від них виходить багато коренів.

Це означає, що мінімальний догляд за культурними рослинами потрібен. Топінамбур буде рости на дачі, але, щоб отримати хороший урожай, про нього потрібно постійно дбати.

Ще до того як виростуть паростки, потрібно:

  • Рихлити землю, щоб на ній не утворилася кірка, яка не пропускає повітря. Де рихлити землю буде зрозуміло по гребенях, під якими топінамбур.
  • Прополоти грядки і вибрати бадилля, коріння бур`янів.

Доглядати за рослинами потрібно регулярно на всіх стадіях життєвого циклу. Обов`язково 1 раз на місяць рясно поливають листя топінамбура.

Якщо дотримуватися рекомендацій досвідчених городників, то можна отримати рясний урожай топінамбура. До 1 липня рослина активно зростає в висоту, формується листя. У цей період його потрібно підгодовувати мінеральними добривами, що містять азот.

Починаючи з липня, в грунт потрібно вносити калій з фосфором. Поливають кущі по необхідності, враховуючи яка погода, в якому вони стані, прохолодно на вулиці або жарко?

Діяти потрібно так:

  1. Якщо заливати рослини, то на них нападуть слимаки, а коріння можуть почати гнити.
  2. Коли води недостатньо, то рослина росте повільно і бульби будуть дрібними, з безліччю коренів. При посухи активуються комахи, яким теж не вистачає води і вони гризуть коріння рослин.

«Важливо! У період, коли саджанці підростуть від 30 до 40 см їх пора підгортати. Завдяки цьому, виростуть інші корені, а потім утворюються бульби – урожай підвищиться. »

У період, коли рослини будуть по 1 м їх пора підв`язувати. Навколо них ставлять опори, натягують між ними дріт і мотузками кріплять до них стебла.

Є спеціальні опори для кущів, що приносять плоди. Їх можна придбати на ринку, в спеціалізованих магазинах.

Якщо з 15 липня продовжувати підгортати кущі, то це сприяє ще підвищенню врожаю. Бутони потрібно зрізати, адже рослини витрачають багато сил на цвітіння, а потім формування насіння.

Деякі господарі обрізають топінамбура до 1,5 м. Це теж економить сили рослин і підвищує врожайність.

У відео городник дає рекомендації, як вирощувати топінамбур на дачі:

Як прибирати і зберігати врожай?

Бульби викопують восени. Зберігають їх у прохолодному погребі чи підвалі.

Життєвий цикл топінамбура від появи паростків і до отримання врожаю становить 120 діб. За 30 діб до викопування рослини припиняють підгодовувати. За 14 діб кожне підрізають, залишаючи 30 см над землею.

Бульби в цей період добирають поживні речовини з землі. Їх шкірка стає товщі і вони зможуть спокійно перезимувати.

Якщо зібрати молоденький топінамбур, то навіть в дуже хороших умовах він не перезимує. Деякі коренеплоди засохнуть, інші згниють.

Досвідчені городники, які вирощували топінамбур на дачі, діляться з новачками інформацією, що зелені паростки топінамбура у відкритому грунті здатні перенести невеликі мінусові температури. Деякі господарі забували восени на грядці коренеплоди і з подивом відкопували їх навесні. Це означає, що топінамбур в землі здатний витримувати заморозки до -40 ° C.

Якщо поцікавитися, яка зима була в тому році, напевно, виявиться, що сніжна. Сніговий покрив допомагає зберегтися коренеплодів в землі.

“Порада! Якщо господар восени буде зберігати топінамбур в відділенні для овочів, то він пролежить там 2 міс. А ось в погребі чи підвалі, де зберігають і картопля, коренеплоди навіть перезимують. »

Деякі коренеплоди для збереження до весни можна залишити в грунті, але потрібно відразу вирішувати. Коли викопують інші, важливо збирати навіть дрібні, інакше, вона буде давати паростки і на городі приживеться ще один бур`ян.

Посадка топінамбура восени – проста методика для хліборобів + відео

Ця рослина широко відомо як земляна груша. Хтось знає його під назвою Єрусалимський артишок. Однак мало хто в курсі, що це соняшник, тільки клубненосний. Більш того, існують гібриди топінамбура і соняшнику, які мають на верхівці стебла велике характерне суцвіття з жовтими пелюстками, правда, діаметр його не перевищує 6-7 сантиметрів.

Але у гібридів при їх високої врожайності є певні недоліки, тому краще вирощувати вихідну форму, тобто безпосередньо земляну грушу. Незалежно від широти розташування вашого регіону, місце для посадки слід вибрати сонячне, відкрите. Можна біля паркану, це забезпечить кілька додаткових градусів обігріву в середній або холодної смузі. Слід пам’ятати, що топінамбур може розростися з неприбраних бульб, подібно бур’яну, викидаючи відразу по кілька пагонів з одного кореневого потовщення. Тому рекомендується ділянку, на якій ви зібралися садити цю рослину, обмежити бордюром, зануреним в грунт на 0,4-0,5 метра.

У південних районах фахівці рекомендують садити топінамбур восени, а північніше – навесні. Однак тут слід враховувати той факт, що ранні весняні заморозки в середній смузі можуть сильно скоротити вегетаційний період. Тому досвідчені садівники все ж вважають за краще садити під зиму, щоб навесні сходи почалися раніше. Такий варіант не виключає і вкорінення на початку теплого періоду. При цьому дуже важливо правильно підготувати грунт, про що ми і поговоримо далі.

Оре землю для посадки

Одна з відмінних рис топінамбура – велика кількість зеленої маси, стебла можуть досягати 1,5-2, а у деяких сортів і 3 метрів у висоту. Листя на довгих черешках великі і м’ясисті, в нижній частині вони розташовуються попарно, нагорі ж ростуть чергуючись. Але рослині необхідно дуже багато поживних речовин для того, щоб надземна частина була пишною і зеленої, тому потрібно багато органіки. При цьому кислотність ґрунту може бути практично будь-який (але не надмірно кислої), оскільки топінамбур дуже невибагливий.

Більш того, розростаючись, він дуже швидко виходить за межі удобреному ділянки, прекрасно відчуваючи себе і на звичайних суглинках або супіски, однак при цьому коренеплоди неабияк втрачають у розмірах і в поживності. У зв’язку з усім вищесказаним стає зрозуміло, що грунт потрібно грунтовно підготувати до посадки. Для цього бажано використовувати 2 ділянки, чергуючи їх обробку. Тобто спочатку потрібно обидві зорати або перекопати на довжину багнета лопати з внесенням компосту по 2-3 тонни на кожну сотку. Далі одну ділянку залишаємо «під паром», а на іншому висаджуємо топінамбур в зиму.

Підготовка ґрунту до посадки топінамбура

Через рік, до кінця чергового теплого сезону, першого після оранки, висаджуємо бульби вже на обидві ділянки, а ще через один вегетаційний період «під пар» відчиняються другу ділянку, завантажений з самого початку. Причому цього разу можна вносити чистий гній, за рік він буде перетворюватися в перегній. Так чергуємо через кожні 2 роки унавожіваніе грунту на двох ділянках, що дозволить землі відпочивати і збагачуватися поживними речовинами. Сама ділянка під посадки краще розбити на сотки, кожну з яких обробляємо, формуючи досить високі гряди. Зайнятися цим потрібно щонайменше за півмісяця до того, як будете висаджувати бульби, щоб пухка земля добре просочилася вологою, яка допоможе поживним речовинам з добрив проникнути глибоко в грунт. Справа в тому, що коріння у топінамбура дуже потужні і проникають глибоко, в той же час розростаючись в сторони. Тому для постачання рослини необхідна велика кількість поживних речовин на значній площі в межах посадки.

Сильно лужні, а також важкі і солончакові грунти зажадають додаткової підготовки. Може знадобитися підкислення, наприклад, за допомогою сірки, але це потрібно робити за рік до використання ділянки під топінамбур через утворення сірчаної кислоти. Для того щоб знизити ph грунту, найкраще використовувати сульфат заліза, він підвищить кислотність за 2-3 тижні, створивши необхідний вам лужний баланс.

Коли зайнятися посадкою топінамбура – осінь чи весна?

Як було сказано раніше, зазвичай рекомендується садити земляну грушу навесні на відкритому місці. Однак повне відтавання грунту в деяких регіонах відбувається досить пізно. В результаті коренеплоди до осені будуть або занадто дрібними, або недозрілі, що сильно відіб’ється на смакових якостях. А топінамбура потрібно близько 120 днів, щоб можна було збирати урожай. Тому, якщо у вашій місцевості весна починається досить пізно, а теплі дні остаточно змінюють нічні заморозки тільки до кінця квітня, краще висадити бульби з осені.

Посадка земляної груші

Оптимальний період для цього – від початку до середини жовтня, тобто якомога ближче до заморозків. Якщо холоду прихоплять топінамбур, це йому не зашкодить, навесні укорінення відразу перейде в активну фазу, як тільки грунт прогріється. Одна з переваг посадки восени – полив практично не потрібно, хоча після того, як бульби потрапили в грунт, бажано зволожити грядки. Якщо заморозки наступлять тільки через тиждень, перші коріння почнуть йти вглиб грунту, що забезпечить рослині більш швидку адаптацію до наявних умов зростання. Головне, щоб до холодів не з’явилися пагони, тому і зазначається термін, максимально близьке до стабільного зниження температури.

Ще один плюс таких термінів посадки – в промерзлій землі польові миші ходи вже не риють, а кроти йдуть в сплячку, завдяки чому більше шансів, що бульби перезимують без втрат. Єдине, що ще може завдати шкоди топінамбура – хвороби (комахи-шкідники в цей період вже знайшли укриття від заморозків). Про боротьбу із захворюваннями ми поговоримо окремо. Вміщені в грунт бульби земляної груші можуть перенести сильні морози до -30 градусів без шкоди для себе, на відміну від пагонів, які гинуть вже при -5.

Як правильно садити земляну грушу?

Як посадковий матеріал слід вибирати невеликі бульби, величиною з середнє куряче яйце, обов’язково правильної округлої або злегка витягнутої форми. Справа в тому, що отриманий урожай буде відповідати обраним коренеплодів – посадіть безформні, і отримаєте такі ж до кінця чергового вегетативного сезону. Якщо ділянка вже використовувався раніше під інші культури, виберіть місце, де росли картопля, капуста чи огірки – це найбільш підходящі рослини в якості попередників.

Якщо наділ не використовувався, рихлити злежалу грунт можна мотоблоком, причому не один раз, щоб грудки землі були досить дрібні (краще пройти ділянку плугом тричі).

Розпушування ділянки під посадку

Щоб коренева система кожної рослини не заважала сусідній, потрібно зробити досить широкі міжряддя, тому грядки формуємо з проміжком між ними близько 80 сантиметрів. Висота може бути довільною, аж до насипання великих валів за принципом пермакультури, методику якої розробляв фермер Зепп Хольцер. По гребеню кожного ряду готується неглибока канавка в межах 10-12 сантиметрів (навесні глибина робиться менше, близько 6-10 сантиметрів). Добриво не потрібно, оскільки до цього в грунт було внесено компост, в ньому досить як органіки, так і мінеральних елементів. Примітно, що в посушливих регіонах гряди краще робити пологими і садити топінамбур в середині їх схилів, або майже в міжряддя.

Безпосередньо перед самою посадкою беремо бульби і на нетривалий час, буквально на кілька секунд, поміщаємо в Іммуноцітофіт, досить широко відомий стимулятор росту. Готується засіб дуже просто – достатньо розчинити 1 таблетку в 170 мілілітрах води. Якщо топінамбур злегка підсох і шкірка його зморщилася, обов’язково помістіть посадковий матеріал в невеликий лоток з водою, накривши зверху вологою марлею, на кілька годин. Тільки потім можна зайнятися обробкою стимулятором росту. У грунт бульби поміщаємо з проміжком в 30-40 сантиметрів в уже підготовлену канавку і відразу присипаємо грунтом, щоб зверху утворився шар близько 12 сантиметрів, для цього краще використовувати граблі.

Слід пам’ятати ще про декілька тонкощах в догляді за топінамбуром . Стебла топінамбура витягуються іноді до 2 метрів, а значить, можуть бути легко зламані вітром. Щоб цього не сталося, місце під ділянку вибирайте під захистом саду або стіни, щоб вона не продувалася. Також при формуванні гряд уздовж них бажано відразу вкопані рейки, між якими в подальшому будуть натягнуті шнури, в міру підростання зеленої маси. Це допоможе вберегти стебла від поломки в тому випадку, якщо раптом почнеться шквальний вітер, від якого не захистить укриття. В цілому відстань між окремими рослинами залежить від довжини вегетаційного періоду – чим більше сонячних днів, тим сильніше розвинеться коренева система і тим більше повинен бути проміжок між посадками.

Догляд за топінамбуром – сезонні роботи

Перше і основне – підтримування пухкості грунту. Тому в перші 2 тижні потрібно обов’язково злегка рихлити гряди і підтримувати їх форму, підсапуючи насипу над посадками. Після кожного дощу, коли земля почне підсихати і покриватися кіркою, потрібно знову займатися обробкою грунту, щоб відкрити доступ кисню в глибину. Вкривати грядки плівкою на зиму немає необхідності, морози топінамбур переносить добре.

Навіть якщо пагони почнуть пробиватися через тривалі теплих днів, в цьому немає нічого страшного, просто продовжуйте підгортати рослини. Взимку паростки, швидше за все, замерзнуть, але при цьому бульби почнуть іти глибше в грунт, це одна з особливостей земляної груші, так вона ховає своє основне кореневище від сильної холоднечі. Взимку потрібно стежити, щоб в разі відлиг міжряддя не дуже заливало водою, оскільки коренеплоди можуть загнити. При таненні снігу в сонячні дні обов’язково розпушити граблями рядки після підсихання грунту. Якщо зима сніжна, просто наметете побільше снігу на ділянку з топінамбуром і забудьте про нього до весни.

З настанням тепла, коли до кінця березня, початок квітня земля прогріється до 18 градусів, пагони легко пройдуть крізь пухкий грунт, в якій одночасно почнуть з’являтися нові дрібні бульби. У цей час треба стежити, щоб не проросли непомічені раніше при оранці бур’яни, і в разі необхідності зайнятися прополкою. Протягом теплого сезону робляться підгодівлі двічі на самому початку, після проростання і потім при появі суцвіть. Найважливіше починається влітку і на початку наступного після посадки осені, ближче до дозрівання врожаю.

Слід зазначити, що існують дві групи сортів топінамбура, одна з якої бульбова і дає основний ріст кореневої частини, а друга «Вершковий», тобто основний приріст помітний у наземної частини рослини. Різниця між ними в врожайності, у першого типу на бульби припадає близько третини від загальної маси топінамбура, включаючи стебло і листя, а у другого – тільки до 10%, решта йде на корм худобі. Однак будь-який сорт дає дуже швидкий приріст зеленої маси, тому після досягнення нею висоти близько 1,5 метрів можна сміливо зрізати стебла на рівні півметра від землі. За місяць стебло знову витягнеться на півтора метра, причому почне гілкуватися, що дасть можливість отримати ще більше корму для худоби.

І ось нарешті встигає урожай. Далі слід подумати, як його зберегти, враховуючи, що навіть в прохолодному погребі топінамбур починає псуватися вже через 30 днів, а в холодильнику – через 1,5 місяці. Тому рекомендується зібрати рівно стільки бульб, скільки вам вистачить на вживання протягом місяця, а інше залишити в землі, де коренеплоди прекрасно збережуться навіть до наступного сезону. Протягом зими можна розгрібати сніг над ділянках і викопувати топінамбур в необхідній кількості.

При цьому слід пам’ятати, що залишилися до весни коренеплоди обов’язково проростуть і дадуть новий урожай, а оскільки серед них будуть як дрібні, так і великі, відповідні виростуть до наступної осені. Тому восени саджайте добірні на звільнилися грядках, а до весни з решти площі ділянки зберіть залишки врожаю. Урожайність у топінамбура досить велика, з 30-35 кіло бульб, посаджених восени, можна отримати близько 1,2 тонн. Зберігати краще, вимивши начисто, висушивши і пересипавши в ящиках сухим піском так, щоб коренеплоди не торкалися одне одного.

Боротьба зі шкідниками та хворобами – фунгіциди, зола і мильний розчин

Осіння посадка зручна тим, що швидкі заморозки зменшують ймовірність пошкодження бульб гризунами та комахами. Однак може трапитися так, що теплі дні триватимуть до середини листопада або навіть до грудня. В цьому випадку можуть активуватися не тільки шкідники, а й хвороби. Серед останніх найчастіше завдає топінамбура збиток сіра гниль, осередки якої зазвичай бувають в грунті. Щоб виключити її появу, уражені стебла видаляються і спалюються за межами дільниці.

пропонуємо Вам ознайомитися

Видалення уражених стебел земляної груші

Друге захворювання, яке чимало шкодить земляний груші – альтернаріоз, який призводить до засихання зеленої маси, що починається з побуріння пластин листя. Для боротьби обов’язково потрібно здійснювати обприскування фунгіцидами двічі, з проміжком в 1,5 тижні. Можна використовувати тирам (ТМТД), розбавивши його водою до 5% розчину. Ще одна хвороба, що представляє небезпеку для топінамбура – борошниста роса, яка може проявити себе в кінці літа і на початку осені, а також аж до середини жовтня або навіть пізніше, якщо будуть стояти теплі вологі дні. Допомагають від неї все ті ж фунгіциди, тому обробка ними вирішує відразу ряд проблем.

Що ж стосується шкідників, то найбільшої шкоди може бути завдано слимаками, які псують зелену масу. Коренеплоди ж гублять капустянки і всілякі личинки, які зариваються в грунт на зимівлю. Від багатьох шкідників добре допомагає перетерта в порошок зола, яка, з’їдається разом із зеленою масою, вражає внутрішні органи комах і призводить до їх загибелі. Таку ж дію має і подрібнена яєчна шкаралупа. Від личинок і капустянки може допомогти мильний розчин.