Зварити джем з

2024 0 Comments

Як зварити джем із жимолості — швидкий рецепт

Смачний, кисло-солодкий і корисний джем із жимолості подарує смак літа восени чи взимку, зробить сніданок чи перекус більш насиченим та яскравим.

Смачна й соковита жимолость — ягода, яка достигає вже у травні. А тому саме час запасатися джемом.

Особливість цього рецепта в тому, що джем треба проварити всього кілька хвилин, а цукру додається небагато. Щоб джем був густий, використовується «Желфікс» 3:1. Ви можете використати будь-який аналог цього загущувача, який знайдете в крамниці.

Інгредієнти 3

Основні

Добре переберіть ягоди жимолості, видаляючи сміття, гілочки та зіпсовані плоди. Промийте холодною проточною водою і відкиньте на друшляк.

Перекладіть ягоди в миску та пюруйте занурювальним блендером. Це можна також зробити за допомогою товкачика чи м’ясорубки.

В окремій мисці змішайте цукор із «Желфіксом» (3:1), а потім додайте в пюре із жимолості.

Ретельно перемішайте й перекладіть в каструлю з товстим дном чи миску, яку ви використовуєте для приготування варення. Поставте на вогонь і доведіть до кипіння, постійно помішуючи та знімаючи піну за потреби. Коли маса закипить, проваріть на слабкому вогні, помішуючи, ще 3 хвилини.

Джем зніміть з вогню і відразу розлийте по простерилізованих баночках. Закатайте прокип’яченими кришками, переверніть, вкутайте і залиште так остигати при кімнатній температурі. Потім приберіть у темне прохолодне місце на зберігання.

Закриваючи джем чи варення, скористайтеся порадами, як правильно стерилізувати банки.

Густий джем з червоної смородини 5 хвилинка на зиму — рецепти смачного смородинового варення як желе

Днями робили джем з чорної смородини, а сьогодні будемо готувати його з червоної. Думаєте, що рецепти схожі між собою. Так воно і є, але є і відмінності. Одне можу сказати, що таке частування виходить досить густий по консистенції, а коли постоїть у прохолодному місці, нагадує желе. Аж, ложка стоїть.

Якщо ви хочете навчитися всім хитрощам і робити саме так, як я описала, то тоді швидше переходьте до добірки. Адже джем з червоної смородини — це джерело вітамінів, оскільки рецепти в статті швидкі і майже без варіння, в народі їх називають п’ятихвилинки.

Ах, який колір у цього чудово десерту! А смак? Ммм… просто фантастичний. Пальчики ще довго облизувати будете.

Отже, якщо врожай вас всіх порадував, то переходьте відразу ж до дій. Готує баночки, вимийте їх з содою і простерилізуйте разом з кришками. І до речі, не забувайте, що і ополоник теж повинен бути саме таким. Це, я про той, яким будете розливати заготівлю на зиму.

Як приготувати варення з червоної смородини П’ятихвилинка як желе

На перший погляд досить просто і швидко. Чи насправді це так? Так, звичайно, причому існує безліч рецептів і з варінням і без варіння. Покажу перший спосіб приготування, причому зробити це можна одразу за двома різними технологіями. Знайомтеся з першої. Спочатку ягоди смородини варяться, доводять до кипіння, а потім перетираються. Причому разом з шкіркою, так як в ній багато пектину, а це значить, що джем вийде желеподібний, те що треба! Якщо масу переварити, то вона буде рідкою.

Нам знадобиться:

    Смородину червону промийте в проточній воді і переберіть від сміття. Потім засипте в каструлю і пересипте цукром-піском. Візьміть довгу лопатку і розмішайте. Не бійтеся, що ягідки лопнуть або помнуться, навпаки вони повинні якомога більше пустити соку.

Джем, як бачите, вийшов драглистим і добре тримає форму. Не забудьте перед тим, як знімати пробу, охолодити в холодильнику. А для більшої твердості і студенистості можна використовувати упаковку агар-агару або желатину. Приємних відкриттів!

Ну, а цей варіант цікавий тим, що джем буде варитися відразу ж з соку червоної смородини, тобто попередньо вам потрібно буде віджати ягоди.

Нам знадобиться:

  1. Ягоди гарненько промийте у воді і відберіть від паличок і гілочок, листочків. Пропустіть через м’ясорубку.
  2. Вийде густе пюре, яке пропустіть в ручну через сито або марлю, щоб вийшло без кісточок. Залишиться живий сік з м’якоттю.
  3. Макуха вийде майже сухим. Саме таким він і повинен бути. А в соку жодної зернини.
  4. Смородиновий сік змішайте з цукром у пропорції 1 до 1.
  5. Поставте на плиту і доведіть до кипіння. З’явиться пінка, яку зніміть пару раз столовою ложкою.

Густий і смачний смородиновий джем з порічок — простий рецепт без кісточок

Думаю, що зараз в кожній сім’ї є електронний помічник, під назвою блендер. Саме за допомогою нього можна домогтися приголомшливого приготування. Оскільки він перетре смородину швидко і залишить всю м’якоть разом з шкіркою (подрібнить її на шматочки), а ось кісточки розіб’є. Виходить подвійна користь в продукті.

Таким чином, джем вийде однорідним за консистенцією і наваристим, густим і тягучим. Пробуйте зробити і точно не пошкодуєте.

Нам знадобиться:

На 1 кг соку – 1кг цукрового піску (але я поклала більше, так як люблю солодке желе – на 2,4 кг соку поклала 3,5 кг цукру)

    Ягоди (2 кг) переробіть за допомогою заглибного блендера. Тепер перетріть через сито або друшляк, щоб маса вийшла з м’якоттю, але без макухи і кісточок.

Швидкий рецепт варення з червоної смородини без стерилізації

Даний варіант заготовки сподобається всім вашим домочадцям. Причому в даному варіанті не потрібно смородину перебирати від паличок, саме з ними потрібно буде настояти її з цукром. А потім розтерти і віджати. Про всі тонкощі і секрети читайте нижче.

Нам знадобиться:

  1. Візьміть кілограм червоної смородини з гілочками, огляньте кожну ягідку, щоб не було псування. Помийте її. Засипте цукром і розмішайте ложкою. Чим більше розімнете, тим краще, щоб виділявся сік або пройдіться картоплемялкою.
  2. У результаті цукор повинен підтанути. Потім поставте на плиту і зробіть середній режим, заважайте постійно і інтенсивно поки не почне утворюватися піна (пройде близько 10 хвилин). Зніміть її ложкою.
  3. А після, через сито або металевий друшляк відцідіть, макуху відкиньте.
  4. Банки і кришки стерилізуйте. І в них розлийте отриманий ягідний сироп. Дайте повністю охолонути на столі, щоб зверху він загус і зажелирувався. А після чого закрийте сухими кришками. Зберігайте в темному місці, де прохолодно. Вийшло дуже смачно, а на колір желе прозоре і яскраве. Приємного апетиту!

Як зварити джем з желатином з порічок в домашніх умовах

Для тих, хто любить джеми і варення приготовані незвичайним способом, рекомендую зробити його з желатином. Для цього натисніть на кнопку перегляду і повторюйте всі покрокові дії за автором ролика. Причому цей рецепт універсальний, підходить абсолютно для приготування будь-яких ягід, у тому числі і заморожених.

Ну, а мені хочеться показати ще одну знахідку, джем на основі желювального цукру, раптом у вас завалявся такий пакетик будинку.

Нам знадобиться:

  1. Ягоди з гілочками помийте і розімніть руками, щоб з’явився сік.
  2. Після чого поставте каструлю з вмістом на газ і дочекайтеся закипання. Знімайте пінку, якщо вона з’явилася. Дайте масі охолонути. Тепер відокремте за допомогою друшляка макуха від желе.
  3. А в отриманий сік (2,5 л) внесіть цукровий пісок (4 кг). Оскільки смородина кисла, то цукру можна додати побільше. Варіть на середньому вогні 5 хвилин, а в кінці варіння внесіть желювальний цукор (для приготування джемів в домашніх умовах). Розмішайте і розлийте суміш по банкам, закрийте кришками.
  4. Вийшло напрочуд красиво! Таке желе можна зробити навіть із заморожених ягід. Так що дерзайте і творіть взимку! Або ж заготовлюйте влітку. Вдалих відкриттів!

На цьому все, сподіваюся, що джем вийшов таким ароматним і по консистенції нагадує всім холодець, ахаха. У будь-якому випадку, такі ласощі завжди йдуть на ура, дітлахи його з’їдають залпом зі свіжим молоком і свіжим хлібом. Та й не дивно, адже воно таке смачне!

Рада буду, якщо поділитеся статтею в соціальних мережах або напишите коментар. Всім позитивного дня і сонячного настрою. До побачення.